0

Genç kadınlar, güzel hanımlar toplanın toplanın sizler için enfes önerilerimizi bir kez daha bir araya getiriyoruz. Tüm kadınların ortak sorunudur aslında bitmek bilmeyen adet/regl sancıları. Büyüklerimiz yüzlerce çözüm önerisi sunar ama aslında hiçbirimiz onlara kulak asmayız. Ne varsa onların fikirlerinde var diyen editörlerimiz de son dönemin alternatif tıp önerisi bitkileri sizler için derledi. İşte regl sancısına iyi gelebileceğine inanılan enfes çaylar ve bitkiler.

Regl Sancısına Bitkisel Çözümler Nelerdir?

Regl sancısına karşı da çok sayıda bitkisel çözüm vardır. Bu yöntemleri uygulayarak kolayca adet sancısından sizler de kurtulabilirsiniz. İşte bazıları bilinen, bazıları da ilk defa duyacağınız Regl sancısına bitkisel çözümleri.

1-Maydanoz

Maydanoz içinde miristik ve apiol bileşenlerini barındırır. Bu iki bileşen sayesinde adet sancılarına doğal çözüm bulabilirsiniz. Adet döngünüzün düzene girmesinde de etkili bir yeşilliktir. Adet sancısını yoğun olarak yaşayan kadınların çok tercih ettiği bir bitkisel yöntemdir. 1 su bardağı taze maydanoza sıcak su döküp birkaç dakika bekledikten sonra süzerek çay olarak içebilirsiniz. Adet döneminin ilk günlerinde şiddetli ağrılara karşı günde 2-3 bardak tüketebilirsiniz.

2-Tarçın

Tarçın baharatı daha çok mutfakta yemekleri ve tatlıları lezzetlendirmek için kullanılır. Çok az bilinse de tarçın da adet sancısına faydalı olan bir üründür. Demir ve kalsiyum açısından zengin olduğu için adet sancısının azalmasına yardımcı olur. Bir bardak sıcak su içine bir tatlı kaşığı toz tarçın ekleyerek biraz demlenmesini bekledikten sonra tüketebilirsiniz. Bal ilave ederek tüketirseniz daha rahat içebilirsiniz.

3-Kırmızı Meyve Çayları

Adet sancısına karşı kırmızı meyve çayları da rahatlatıcı etkiye sahiptir. Antioksidan özellikleri sayesinde ahududu, kuşburnu, kızılcık ve yaban mersini gibi kırmızı meyve çayları rahatlatıcı etkiye sahiptir. Bu çayları düzenli olarak tüketirseniz krampların şiddeti belirgin şekilde azalacaktır.

4-Zencefil

Adet sancısına bitkisel çözüm olarak zencefili de kullanabilirsiniz. Adet sancısı yaşadığınızda prostaglandin bileşeni sayesinde bu sorundan kurtulabilirsiniz. Taze zencefili rendeledikten sonra bir bardak suya atarak kaynatın daha sonra limon ve balla birlikte lezzet katarak tükettiğinizde adet sancılarınızdan kurtulabilirsiniz.

5-Fesleğen

Fesleğen de adet döneminde sancılara karşı tüketebileceğiniz bir bitkisel çözümdür. Adet sancısına bitkisel çözüm olan fesleğeni bir bardak su içinde kaynatabilirsiniz. Daha sonra biraz soğumasını bekleyin. Bu tüketimi adet dönemi boyunca yaparsanız adet sancılarının hafiflemesini sağlayabilirsiniz.

6-Rezene Çayı

Rezene çayı da adet sancılarını azaltmada çok etkili bir bitkisel yöntemdir. Adet döneminin daha konforlu geçirmek isteyen kadınlar adet sancısı hissetmeye başlamadan evvel kaynamış bardak suya bir tatlı kaşığı rezene tohumu atıp kaynatarak tüketebilirler. Adet döneminden birkaç gün önce düzenli yapmaya başlarsanız etkisini daha iyi görebilirsiniz. Kas ağrılarına da iyi gelen rezene bebekler için de yoğun olarak önerilen bir bitkisel çözümdür.

7-Keten Tohumu

Keten tohumu esansiyel yağ asidi bakımından oldukça zengin bir üründür. Adet sancısı yaşayanlar için çok etkili bir dindiricidir. Progesteron hormon seviyesinin dengelenmesinde etkilidir. Bu sayede gündelik hayatınızı olumsuz etkileyen adet sancılarınızdan kurtulabilirsiniz. Regl sancısı başladığı anda birkaç yemek kaşığı keten tohumu tüketerek ağrılarla mücadele edebilirsiniz. Keten tohumunu tek başına yemekte zorlanıyorsanız salatanıza koyabilir ya da yoğurdunuzun içine ekleyebilirsiniz.

8-Lavanta Çayı

Adet döneminde ağrıların olması uyku düzeninizi bozabilir. Uyku düzeniniz bozulduğundan ağrıların etkisini daha fazla görebilirsiniz. Ağrıları daha az hissedebilmek için adet döneminde dinlenmeli ve uykunuzu almalısınız. Sancılar uyumanızı zorlaştırıyorsa lavanta çayı çok doğru bir bitkisel çözüm olacaktır. Lavanta çayını tüketerek adet sancısından kurtulmayı deneyebilirsiniz.

9-Nane Limon Çayı

Nane limon çayı regl sancısını dolaylı olarak engeller. Bu çay düzenli tüketimde şişkinlik, gaz ve bulantılarınızı ortadan kaldırır. Şişkinlik ve gazınız olmadığında regl sancısı yaşama olasılığınız ya da ağrınızın şiddeti düşer. Düzenli olarak adet döneminde nane limon çayı tüketebilirsiniz.

10-Kişniş Tohumu

Kişniş otu regl sancılarına karşı az bilinen ancak çok yüksek bir etki gösteren bitkisel çözümlerden biridir. Kişniş tohumunu kaynatarak adet sancılarınızdan kurtulabilirsiniz. Midenizi rahatlatan kişniş tohumu aynı zamanda krampların etkisini de ortadan kaldıracaktır.

11-Papatya Çayı

Papatya çayı rahatlatıcı etkiye sahip bir çaydır. Özellikle uykusuzluğa iyi geldiği için kadınlar tarafından yoğun olarak tüketilir. Papatya çayının regl sancılarını hafifletme etkisi de vardır. Çayın antispazmodik ve anti-inflamatuar özelliği sayesinde adet sancısına en etkili bitkisel çözümlerden biri olduğunu belirtelim. 1 bardak sıcak suya bir tatlı kaşığı kurutulmuş papatyayı koyduktan sonra biraz demlenmesini bekleyin. Daha sonra limon ve bal ekleyerek tüketin. Adet döneminden bir süre önce başlayarak her gün 1-2 bardak içerek adet sancılarından kurtulabilirsiniz.


Bu tarifi çok beğendiğini biliyorum, hemen paylaşmalısın!

0

Bu tarifi en iyi anlatan tepkiyi oylayabilir misin?

İçecek Tarifleri İçecek Tarifleri
3
İçecek Tarifleri
Ylog Ylog
4
Ylog
Yumurta Yemekleri Yumurta Yemekleri
4
Yumurta Yemekleri
Tatlı Tarifleri Tatlı Tarifleri
5
Tatlı Tarifleri
Sebze Yemekleri Sebze Yemekleri
6
Sebze Yemekleri
Sandviç Tarifleri Sandviç Tarifleri
7
Sandviç Tarifleri
Salata & Meze & Kanepe Salata & Meze & Kanepe
8
Salata & Meze & Kanepe
Pilav Tarifleri Pilav Tarifleri
9
Pilav Tarifleri
Makarna Tarifleri Makarna Tarifleri
10
Makarna Tarifleri
Kurabiye Tarifleri Kurabiye Tarifleri
1
Kurabiye Tarifleri
Kahvaltılık Tarifler Kahvaltılık Tarifler
2
Kahvaltılık Tarifler
Aperatifler Aperatifler
4
Aperatifler
Hızlı Yemekler Hızlı Yemekler
4
Hızlı Yemekler
Hamur İşi Tarifleri Hamur İşi Tarifleri
5
Hamur İşi Tarifleri
Et Yemekleri Et Yemekleri
6
Et Yemekleri
Dolma-Sarma Tarifleri Dolma-Sarma Tarifleri
7
Dolma-Sarma Tarifleri
Diyet Yemekleri Diyet Yemekleri
8
Diyet Yemekleri
Diğer Tarifler Diğer Tarifler
9
Diğer Tarifler
Çorba Tarifleri Çorba Tarifleri
10
Çorba Tarifleri
Çocuklar İçin Çocuklar İçin
1
Çocuklar İçin
Bebekler İçin Bebekler İçin
2
Bebekler İçin
Bakliyat Yemekleri Bakliyat Yemekleri
3
Bakliyat Yemekleri
Elif Aybüke Ural

Yeni Aşçı

Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yemek Tarifi Oluştur
Tarifinizi Ekleyiniz...
Yemek Tarifi Sepeti ile Tarif Oluşturarak Gelir Kazanın!